Cerkev sv.Florijana ,
V sredini 14. stoletja je bila postavljena gotska cerkvica sv. Florijana. Ohranjeni so križ, lestenec in kip sv. Florijana iz peščenjaka, ki je bil narejen v 15. stoletju.
Prva baročna prezidava cerkve je najverjetneje iz leta 1649. V most pred cerkvijo je zdaj vzidan kamen s to letnico. Baročne prezidave so potekale od leta 1725 do 1733. Postavljeni so bili trije novi oltarji: glavni sv. Florijana, levi stranski sv. Urbana in desni stranski sv. Lenarta ter dozidana kapela sv. Frančiška Ksaverja.
Prva gotska cerkev je bila obrnjena prav nasprotno od zdajšnje. Vhod je bil pod zvonikom, oltar pa v smeri današnjega vhoda. Od stare gotske cerkve sta se ohranila samo zvonik in del prezbiterija. Z baročnimi prezidavami so vse obrnili za 180 stopinj. Približna podoba tedanje cerkve je uporabljena pri kipu sv. Florijana v glavnem oltarju. Med potresom leta 1895 je bila cerkev zelo poškodovana, vendar je do leta 1900 že dobila novo neoromansko podobo. V 19. stoletju je bila prizidana zakristija in pozneje še kor.
V cerkvi je domnevno Plečnikova oprema, ki je nastala okoli leta 1958. V sklop navedene opreme spadajo prostostoječi osemkotni kamniti kropilnik v ladji, niša s starejšo plastiko, viseča stropna luč in križ na severni steni ladje.
Športni park Trzin
Lepo urejen šporni park z igrišči in igrali.
Center Ivana Hribarja s fontano
Ta center je informacijsko, kulturno in turistično središče Trzina. Ime je dobil po znanem Trzincu dr. Ivanu Hribarju, ki je bil ljubljanski župan od 1896 do 1910. V prostorih centra si lahko ogledamo tudi kiparski portret tega znanega Slovenca, pred centrom pa fontano Pomlad.
Opuščen kamnolom s plavžem
Nekdanji kamnolom so včasih uporabljali kot avditorij, danes pa je zapuščen.
Spomenik NOB pri osnovni šoli
Ta spomenik je bil postavljen v spomin na trideset padlih borcev in žrtve fašističnega nasilja med drugo svetovno vojno.
Spomenik samostojnosti na mostu
Med vojno za Slovenijo leta 1991 je prišlo v Trzinu do enega najhujših spopadov med slovensko teritorialno obrambo in oklepno enoto jugoslovanske armade. Temu dogodku je posvečen spomenik samostojnosti na mostu.
Vodnjak
Eden od vodnjakov, ki jih je bilo včasih veliko v Trzinu.
Spominska soba Tineta Orla v prostorih PD Onger
Tu je urejena spominska soba profesorja, ravnatelja, alpinista in urednika Tineta Orla. Ogled je mogoč po dogovoru s predsednikom PD.
Rašica
Gručasta vas leži na nadmorski višini 430 m na prisojnem pobočju enako imenovanega hriba na severnem robu Ljubljanskega polja. Kraj je bil prvič omenjen leta 1260, cerkev Svetega križa pa leta 1526. Prvotna cerkev v gotskem slogu je bila v 17. in 18. stol. predelana in barokizirana. Med drugo svetovno vojno so jo Nemci požgali skupaj z vasjo, po vojni pa je bila obnovljena.
Dobeno
Dobeno je naselje, ki ga sestavljajo tri skupine razmaknjenih domačij: Zgornje Dobeno, Srednje Dobeno in Spodnje Dobeno. Je priljubljena izletniška točka in samo streljaj oddaljena od Ljubljane v zelenem in mirnem okolju, od koder so čudoviti razgledi in kjer je dobra gostinska ponudba.
Cerkev sv. Primoža in Felicijana v Loki
Cerkev sredi ravnine na desnem bregu Pšate je lepo obnovljena in je kulturni spomenik. V njej se izvajajo koncerti zborovske in komorne glasbe.
Grad Jablje
Grad ob vznožju Rašice se omenja že v 14. stoletju. Pozidali so ga graščaki Lambergi, sledili naj bi jim različni lastniki. Bogata notranja oprema s slikami, tapetami in stenskimi slikarijami se je po drugi svetovni vojni »izgubila«, saj so se v gradu takrat odvijale različne dejavnosti. Grad je lepo obnovljen.
Narava
Narava ob kolesarski poti večkrat spremeni svoj značaj. Iz urbanega okolja preide v gozdove, ki proti višjim predelom (pod Rašico in Dobenim) preidejo v čudovite pašnike, na drugi strani po spustu pa v ravnino Mengeškega polja, ki je v celoti kultivirana, lepo obdelana, kjer uspevajo poljščine in se razteza vse do naselij in zaselkov, prepletenih z lepimi vzdrževanimi potmi.