Mengeš
Mengeš, danes lepo urejeno mestno naselje, spada med najstarejše kraje v Sloveniji. Srednjeveški Mengeš se v virih prvič omenja že leta 1154 po gradu, kjer je imel svoj sedež vitez Mengeški. Naselje se je delilo na Mali Mengeš,ki so ga zaradi pretežno cerkvene posesti v 14. stoletju imenovali Farovška vas, in na Veliki Mengeš, ki so ga imenovali tudi Gorenji Mengeš.
Že v Valvazorjevem času se je uveljavljala obrt, zlasti lončarstvo, pečarstvo in slamnikarstvo. Zanimivo je, da je bilo sredi 19. stoletja v Mengšu 83 obrtnih delavnic in kar 25 gostiln.
Od leta 1884 deluje v Mengšu tudi ena najstarejših godb na Slovenskem.
Kulturni dom Mengeš
Osrednji del Kulturnega doma je dvorana, kjer v zadnjem desetletju gostuje Špas teater. Predstave Špas teatra so v Mengeš pripeljale ljudi iz vse Slovenije.
Staretov grad
Velik kompleks v zdajšnjem stanju ni podoben gradu, prej zelo zanemarjenemu gospodarskemu poslopju, saj zdajšnji lastnik zaradi spora z občino tu kopiči odpadni material in goji čredo koz, ki se svobodno sprehaja po vseh površinah okoli poslopja.
Oranžerija
V prekrasnem okolju pod vrhom Gobavice je lokal »z dušo«.
Mengeška koča
Mengeška koča stoji na vrhu Gobavice, ki se strmo dviga nad Mengšem. Odprli so jo že leta 1954, in ker je kmalu postala pretesna, so leta 1962 dogradili še depandanso Jurček.
Razgledni stolp Rašica
Na vrhu Staneta Kosca nad vasjo Rašica je znamenit razgledni stolp, ki nam odpira pogled na vse štiri strani neba prek Ljubljane, Limbarske gore, Menine planine, Kamniških in Savinjskih Alp in Karavank do Julijskih Alp vse do Polhograjskega pogorja in Nanosa v daljavi.
Planinski dom Rašiške čete
Planinski dom Rašiške čete je postavljen v spomin na ustanovitev ene od prvih partizanskih čet med drugo svetovno vojno že leta 1941. Dom je odprt ob sobotah, nedeljah in praznikih.
Dobeno
Dobeno se zaradi obsežnosti deli na Zgornje Dobeno, Srednje Dobeno in Spodnje Dobeno. Hribovska vas je priljubljena izletniška točka na položnih policah vzhodnega pobočja Rašice. Kmečki značaj vasi se je izgubil, saj prevladujejo vikendi in stanovanjske hiše, le tu in tam je še kakšna kmetija.
Smučišče Dovga dolina ,
Majhno lokalno smučišče smučarskega društva Trzin.
Grad Jablje
Iz zgodovinske literature izvemo, da se grad ob vznožju Rašice omenja že v 14. stoletju in da so ga pozidali graščaki Lambergi. Njim naj bi sledili razni lastniki. Bogata notranja oprema s slikami, tapetami in stenskimi slikarijami se je po drugi svetovni vojni »izgubila«, saj so v gradu potekale različne dejavnosti.
Na gradu si je vredno ogledati poročno dvorano z Jelovškovimi freskami, dvorano za prireditve in grajsko dvorišče z arkadami.
Okolica gradu je lepo urejena, vse deluje mirno in dostojanstveno.
Cerkev sv. Primoža in Felicijana
Ta cerkev je lepo obnovljena in stoji sredi ravnine na desnem bregu Pšate. Cerkev je kulturni spomenik, v njej se izvajajo koncerti zborovske in komorne glasbe.
Lovski dom Mengeš na Gmajnici
Ob njem je primeren prostor za piknike.
Športni park in ŠC Harmonija (Welness)
Wellness center je zgrajen po metodi FengShui. Omogoča rekreacijo in razvajanje na 5000 m² pokritih površin, ima 12 hotelskih sob, restavracijo in kavarno.
Športni park se razteza med kulturnim domom Mengeš in ŠC Harmonijo. Je zelo lepo urejen z mnogimi igrišči za nogomet, košarko, tenis itd.
Cerkev sv. Mihaela
Cerkev je najstarejši in najdragocenejši umetnostni spomenik v Mengšu, posebno njen gotski prezbiterij iz 15. st. z znamenitimi freskami Janeza Ljubljanskega. Starejšo romansko zasnovo je prekrila gotika, pozneje pa barok. Krstilnica in spovednica sta nastali po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika.
Rojstna hiša in spomenik pisatelju Janezu Trdini
Rodil se je 29. 5. 1830. Na ta dan je v Mengšu tudi občinski praznik. Kdo ne pozna Trdinovih Bajk in povesti o Gorjancih? Spomenik stoji v bližini cerkve sv. Mihaela.
Rojstna hiša in spomenik slikarju Francu Jelovšku
Spomenik utemeljitelju kranjskega baročnega slikarstva stoji pred cerkvijo sv. Mihaela.
Poletno gledališče
V naravnem okolju pod Gobavico stoji v amfiteatru koča taborniškega odreda.