Sava
Sava predstavlja ekološko izredno pomembno območje, ki veliko prispeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti. Obrežni pas s prodišči, otoki ter obrežnimi poplavnimi gozdovi se pojavlja boj ali manj strnjeno vzdolž celotnega toka reke Save do naselja Sava (pri Litiji), kjer reka vstopi v sotesko. V Savi živi 28 vrst rib (od tega sedem zavarovanih) in devet vrst dvoživk (vse so zavarovane). Pomembna je za preko sto vrst ptic gnezdilk. Je tudi prezimovališče in/ali selitvena pot za veliko vrst rac, ponirkov, gosi, čapelj , ter drugih vodnih ptic.
Vegetacija na obsavskih prodiščih
V rahlem okljuku Save je na njenem levem bregu južno od Črnuč in Šentjakoba nastal zanimiv mozaik travniških in gozdnih združb, ki se je razvil na nekdanjih savskih prodiščih. Sestavljajo ga različne združbe, vse od najmlajših pionirskih združb zeli tik ob Savi preko različnih oblik polsuhih travniških združb do grmišč in različnih tipov gozda vključno s klimaksnimi sestoji hrastovega gabrovja. Kljub neposredni bližini urbanih središč je narava na tem območju presenetljivo dobro ohranjena. Obsavska prodišča z dobro ohranjeno naravno in polnaravno vegetacijo, ki jo v razmeroma ugodnem stanju vzdržuje tradicionalna raba, so odlična naravoslovna učilnica v neposredni bližini Ljubljane. Zato je njihovo ohranjanje toliko bolj pomembno, saj lahko služijo kot poskusni poligon za metode trajnostnega vzdrževanja, hkrati pa so kot učni in vzgojni objekt na dosegu prebivalcem mesta in primestnih naselij. Pomen ohranjanja trajnostne rabe obsavskih prodišč je toliko večji, ker ležijo najpomembnejša zajetja pitne vode na tem območju prav v prodnatih globinah pod Savo.
Vodarna Jarški prod
Vodarna Jarški prod, četrta vodarna centralnega ljubljanskega vodovodnega sistema je začela obratovati leta 1982 in je edina vodarna na levem bregu Save. Nahaja se tik ob naši poti južno od industrijske cone ob Brnčičevi ulici na območju nekdanjih prodišč reke Save. Vodarna Jarški prod spada med pomembnejše vodne vire za oskrbo Ljubljane in je dolgoročno perspektivna za vodooskrbo Ljubljane, saj razpoložljiva količina podtalnice omogoča izdatno črpanje pitne vode.
Žal pa je to vodozbirno območje zaradi gostote poselitve, prometa, industrije, kmetovanja in vrtičkarstva v neposredni bližini dokaj obremenjeno. Na območju Jarškega proda je razsuta tudi izjemno velika količina odpadkov iz nelegalnih odlagališč. Očitno bo moralo preteči še nekaj Save, da bodo ljudje začeli odgovorno ravnati z naravo in vodnimi viri.
pri vsakodnevnih o
Spomenik žrtvam NOB v Sneberjah
V večjo skalo je vdelana kovinska plošča z imeni sodelavcev OF, ki so jih med NOB v bližini pobili pripadniki Črne roke. Spomenik je bil odkrit 1955, na sedanjo lokacijo je bil prestavljen leta 1979. Zdaj stoji na desnem bregu Save ob Snebrskem mostu in je vpisan v register kulturne dediščine Slovenije.
Rekreacijsko-izobraževalni center Sava
Območje ob Savi pri Tomačevem, ki so ga še do nedavnega zaznamovali barakarska naselja, črne gradnje in kopice navadnih in gradbenih odpadkov, se sedaj spreminja v prostor za druženje, rekreacijo in tudi izobraževanje. Center poleg kolesarske poti in pešpoti ter konjeniške poti, dolge približno 1200 metrov, obsega še veliko otroško igrišče z igrali, malo živalsko farmo, konjeniške izpuste, manežo in urejene prostore za piknike.
Posebna pozornost je namenjena otrokom. Rekreativni in izobraževalni del za otroke je umeščen v bližino konjeniškega centra. Mentorji iz konjeniškega centra otrokom omogočajo spoznavanje konj in drugih živali, ki živijo na živalski farmi, jih učijo o vzgoji in reji ter o zdravem in naravnem načinu življenja.
Ureditev rekreacijsko izobraževalnega centra Sava sta sofinancirala Mestna občina Ljubljana in Evropski sklad za regionalni razvoj.
Projekt ureditve območij ob Savi se ne bo ustavil na Tomačevem. V Mestni občini Ljubljana si prizadevajo, da bi k urejevanju nabrežij Save pritegnili tudi druge občine ob reki, in to od izvira do državne meje. Skladno s to vizijo bi vse obsavske občine do slovensko-hrvaške meje povezovala skupna kolesarska pot oziroma pešpot.
Športni park NK Šmartno
V nogometni šoli NK Šmartno v idiličnem okolju športnega parka Šmartno na obrobju Ljubljane poteka vadba mladih nogometašev pod strokovnim vodstvom trenerjev in vzgojiteljev. V športnem parku NK Šmartno so nogometna igrišča z naravno travo in urejenimi garderobami, kjer je veliko možnosti tako za nemoten razvoj športnega načina življenja kakor tudi za vzgojo mladine za vestno in pošteno delo ter navajanja na dobre medsebojne odnose.
Kinološko društvo Krim
Kinološko društvo Krim je bilo ustanovljeno leta 1980. Njegov osnovni namen je šolanje psov in izobraževanje njihovih skrbnikov. Z leti so se dejavnosti, s katerimi se ukvarjajo v kinološkem društvu, in področja, ki jih pokrivajo s svojim delom, močno razširila. Društvo organizira tečaje osnovnega šolanja psov, tečaje kinoloških športov (agility, rally obedience, flyball), tečaje za reševalne pse, imajo tudi skupino za nastope.